×

 

درخواست مشاوره حقوقی


×

 

جستجو در بانک مشاوران ثبت آداک


×

 

تنظیم اوراق قضایی
با کمترین هزینه و صرفه جویی در وقت بدون استخدام وکیل لایحه، دادخواست و شکواییه مورد نظر خود را توسط وکلا و مشاوران متخصص تنظیم کنید

دادخواست

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  

لایحه

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  
برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

ارزیابی و بررسی پرونده
قبل از انتخاب و شروع فرایند وکالت، شما می‌توانید پرونده حقوقی خود را جهت مطالعه و بررسی توسط وکلای پایه یک دادگستری ارسال کنید. وکلا هزینه، زمان و شرایط رسیدگی را به شما اعلام خواهند کرد

برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

فرم ثبت نام مشاورین حقوقی
 
 
 

ثبت آداک | ثبت شرکت | ثبت برند | ثبت اختراع

021-49125

info [at] sabtadak [dot] com

شماره تلگرام

09307053035

شنبه - پنج شنبه 18-9

جمعه ها تعطیل!
اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

مفتخریم که با تکیه بر توان فنی و تجربه بالای متخصصین خود بهترین سرویس ها را برای مشتریان خود به ارمغان بیاوریم

اظهارنامه مالیاتی

کارنامه مالی یک سال کاری شرکت یا شخص به منظور اظهار درآمدها، هزينه ها، دارايي ها، بدهي ها، سرمايه، معافيت ها، درآمد مشمول ماليات، ماليات، بخشودگي مالياتي و همچنين اطلاعات هويتي و مکاني بنا بر موضوع براي صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقي موضوع قانون ماليات هاي مستقيم، برحسب نوع و حجم فعاليت اشخاص مذکور به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌گردد را اظهارنامه مالیاتی می‌نامند.

 

*فرآیند تهیه گزارشات مالیاتی برای شرکتها و افراد را تنظیم اظهارنامه مالیاتی گویند.

*زمان تسلیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی به سازمان امور مالیاتی، نهایتا تا 4 ماه پس از سال مالیاتی است.

 

از ابتدای فروردین تا انتهای اسفند را در ایران به عنوان سال مالی شرکت در نظر گرفته و مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی حداکثر تا پایان چهار ماه شمسی پس از سال مالی است (۳۱ تیر ماه)؛ اما در رابطه با اشخاص حقوقی که سال مالی آنها به سبب اساسنامه‌شان با سال مالیاتی مطابقت ندارد، ملاک تعیین میزان مالیات، سالِ مالی آن شرکت است.

 

 

انواع اظهارنامه مالیات بر درآمد:

1-اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی (موضوع ماده ۱۱۰ ق م م ) که نسبت به سایر اظهارنامه‌ها مفصل‌تر است.

2- اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی گروه اول مطابق آیین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م

3- اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی گروه دوم مطابق آیین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م

4- اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی گروه سوم مطابق آیین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م

5- اظهارنامه مالیات بر درآمد املاک ویژه اشخاص حقیقی دارنده درآمد ملاک ماده ۵۷و۸۰ ق م م

6- اظهارنامه انحلال طبق ماده ۱۱۴ و۱۱۶ق م م

 

 

 

افراد موظف به تکمیل اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات بر طبق( ماده قانون مالیاتهای مستقیم):

1-تمام اشخاصی که به صورت حقیقی یا حقوقی به فعالیت مشغولند.

2-اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایران اقامت دارند و داخل یا خارج از کشور دارای فعالیت هستند.

3-هر شخص حقوقی و حقیقی که خارج از ایران اقامت دارند و درآمد و فعالیت آنها از طریق ایران تامین می شود.

4-هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران بدست می آورد.

5-هر شخص غیر ایرانی حقوقی یا حقیقی فعال در ایران که از طرق مختلف مانند ارائه تعلیمات و کمک های فنی، واگذاری امتیازات (فیلم های سینمایی) و غیره موفق به کسب درآمد شده اند، به نسبت درآمدهایی که در ایران کسب میکنند باید مالیات پرداخت نمایند.

تبصره ۱– شرکت‌هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن‌ها متعلق به اشخاص و وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و شهرداری‌ها می‌باشند، سهم درآمد یا سود آن‌ها مشمول حکم این ماده نخواهد بود.

تبصره ۲– درآمدهای حاصل از فعالیت‌های اقتصادی از قبیل فعالیت‌های صنعتی، معدنی، تجاری، خدماتی و سایر فعالیت‌های تولیدی برای اشخاص موضوع این ماده، که به نحوی غیر از طریق شرکت نیز حاصل میشود، به موجب ماده 105 این قانون مشمول مالیات خواهد بود.

 

بر طبق ماده 95 قانون مالیتهای مستقیم، کلیه اشخاص حقیقی دارنده کسب و کار که به صورت فردی یا مشارکتی فعالیت میکنند موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند. همچنین طبق ماده 110 قانون مالیتهای مستقیم کلیه اشخاص حقوقی و انجمن های قانونی دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه های ذیربط نیز جزو اشخاص مکلف محسوب مي شوند.

 

 

افردای که ملزم به تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی نیستند:

1-شهرداری ها

2-سازمانهایی که دولت بودجه ی آنها را مشخص میکند.

3-موسسات و وزارتخانه های دولتی

4-شرکت های تعاونی دانش آموزی، کارمندی، کشاورزی، کارگری، صیادی، عشایری

 

 

 اظهارنامه عدم فعالیت:

چنانچه اشخاص حقیقی یا حقوقی پس از ثبت شرکت هیچ گونه فعالیتی نداشته باشند، باز هم باید تیر ماه هر سال اظهارنامه و دفاتر خود را به صورت سفید تحویل دهند.

این نکته قابل ذکر است که اگر شرکت یا موسسه ای با وجود داشتن فعالیت، اظهارنامه و دفاتر خود را به صورت صوری و برای نشان دادن عدم فعالیت خود سفید تحویل دهند، به دلیل تخلف مشمول قانون علی الرأس می شوند

 

 

عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد:

-مطابق ماده 192 ق م م جریمه عدم ارائه اظهارنامه برای شرکت ها و اشخاص حقیقی، 30 درصد نسبت به مالیات تعلق گرفته به شخص میباشد و غیر قابل بخشش است.

-شرط استفاده از هر گونه معافیت مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در مناطق آزاد و سایر مناطق کشور مطابق بند ت ماده 132 ق م م ، تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موقع مقرر قانونی است.

-به موجب ماده 156ق.م.م ادارات امور مالياتي موظفند اظهارنامه مالياتي دريافتي را حداکثر طی مدت يک سال از تاريخ انقضاي مهلت تسليم اظهارنامه رسيدگي کنند و برگه تشخيص رسيدگي را حداکثرتا 3 ماه بعد به مودي ابلاغ کنند.

-مطابق تبصره ماده 226 ق.م.م موديان اجازه دارند؛ درصورتي که در اظهارنامه تسليمي از نظر محاسبه و درج اطلاعات اشتباهي رخ داده باشد، ظرف يک ماه از تاريخ انقضاي مهلت تسليم اظهارنامه نسبت به رفع اشتباه اقدام و اظهارنامه اصلاحي را تسلیم نمایند


  

   

مزیت های ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد:

در قانون مالیات های مستقیم تشویق هایی در قالب جایزه خوش حسابی، بخشودگی بخشی از جرایم و استفاده از معافیت های مالیاتی در نظر گرفته شده است که چنانچه پرداخت کننده در موعد مشخص شده اقدام به تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات نماید از آن بهره مند خواهد شد

-مطابق ماده 189 ق م م، شرکت هایی که 3 سال پی در پی اظهارنامه ارسالی آنها مورد قبول اداره امور مالیاتی واقع شود و اعتراضی به برگ تشخیص صادر شده نداشته باشد، مشمول استفاده از 5 درصد جایزه خوش حسابی نسبت به مالیات های پرداخت شده 3 سال میشوند

 

تیم تخصصی موسسه حقوقی آداک با بهره گیری از کارشناسان متخصص و مجرب، آمادگی خود را جهت ارائه کلیه خدمات مالیاتی نظیر تنظیم و ارائه اظهارنامه مالیاتی، دفاع مالیاتی، معافیت مالیاتی و پلمپ دفاتر قانونی اعلام مینماید.
با ما تماس بگیرید.

 

 

تنظیمات قالب

سبک چیدمان

وسیع
فشرده

ناوبری

ساکن
چسبنده