×

 

درخواست مشاوره حقوقی


×

 

جستجو در بانک مشاوران ثبت آداک


×

 

تنظیم اوراق قضایی
با کمترین هزینه و صرفه جویی در وقت بدون استخدام وکیل لایحه، دادخواست و شکواییه مورد نظر خود را توسط وکلا و مشاوران متخصص تنظیم کنید

دادخواست

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  

لایحه

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  
برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

ارزیابی و بررسی پرونده
قبل از انتخاب و شروع فرایند وکالت، شما می‌توانید پرونده حقوقی خود را جهت مطالعه و بررسی توسط وکلای پایه یک دادگستری ارسال کنید. وکلا هزینه، زمان و شرایط رسیدگی را به شما اعلام خواهند کرد

برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

فرم ثبت نام مشاورین حقوقی
 
 
 

ثبت آداک | ثبت شرکت | ثبت برند | ثبت اختراع

021-49125

info [at] sabtadak [dot] com

شماره تلگرام

09307053035

شنبه - پنج شنبه 18-9

جمعه ها تعطیل!
سفته

سفته

مفتخریم که با تکیه بر توان فنی و تجربه بالای متخصصین خود بهترین سرویس ها را برای مشتریان خود به ارمغان بیاوریم

سفته

 سفته یک سند تجاری لازم الاجرایی است که بر اساس آن صادر کننده به دارنده آن متعهد میشود. صادر کننده با ارائه این سند تجاری به دارنده این تضمین را می دهد تا به صورت عندالمطالبه و یا در زمانی مشخص مبلغی پول را به وی پرداخت کند.(ماده 230 تجارت)

 

به طور کلی سفته با هدف پرداخت مبلغی پول به دیگری در آینده نزدیک یا دور استفاده میشود و مانند چک غالبا برای تضمین انجام تعهد و یا برای پرداخت دینی که زمان آن در آینده است استفاده میشود.

 

-همزمان با تدوین و تصویب قانون تجارت در سال 1311 هجری شمسی، سفته به سیستم اقتصادی و حقوقی ایران وارد شد و امروزه از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی چاپ و در شعبه های بانک ملی ایران به فروش می رسد.

 

* هر ورق سفته تا حداکثر اعتبار اسمی که در آن چاپ شده تعهد زا است .

 

چه کسانی در سفته دخالت دارند:

1-صادر کننده (متعهد اصلی سند)

2-گیرنده (پرداخت کننده)

 

شرایط صدور سفته:

شرایطی که قبل از صدور سفته باید به آن توجه شود به صورت زیر است

-ابطال تمبر مالیاتی

-درج تاریخ صدور

-درج مبلغ مشخص

-تعیین گیرنده وجه

-تعیین تاریخ تادیه

 

-ابطال تمبر مالیاتی:

مبلغ پرداختی که در مقابل دریافت سفته به بانک پرداخت میشود و مالیات مورد نظربرای صدور سفته است ابطال تمبر مالیاتی می نامند.

 

-درج تاریخ صدور:

*تاریخی که صادرکننده سفته را به دارنده تحویل می دهد.

*قید نکردن تاریخ سر رسید سفته به معنی عندالمطالبه بودن این سند است.

*اگر تاریخ قید نگردد سند عادی محسوب میشود اما حسب قانون مدنی میتوان برای وصول آن اقدام کرد.

 

-درج مبلغ مشخص:

مطابق ماده 308 قانون تجارت علاوه بر مشخصات صادرکننده و اقامتگاه و محل پرداخت، حتما باید مبلغ به صورت حروف نوشته شود. همچنین نباید مبلغی که تعهد میشود از مبلغ سفته بیشتر باشد.

 

-تعیین گیرنده وجه

1- صدور برای وجه حامل: این نوع سفته ها را میتوان به سایرین انتقال داد

2-صدور برای شخص خاص: در این صدور باید نام دقیق گیرنده قید گردد

* حتما باید گیرنده مشخص باشد اما لازم نیست نام شخص خاصی قید شود و می‌توان آن را در وجه حامل تعهد کرد یا به شخص دیگری حواله داد.

 

-تعیین تاریخ تادیه

1-عندالمطالبه

2-پرداخت در موعد: درج تاریخ دقیق

 

مزایای سفته:

1-مسولیت تضامنی مسولان سفته:

*تضامنی بودن پرداخت به این معنا است که دارنده حق دارد برای وصول تمام مبلغ سند به هر یک از امضا‌کنندگان رجوع کند و اگر مهلت‌های ذکر شده در قانون تجارت را به منظور واخواست رعایت کند ‌می‌تواند معادل مبلغ سند، اموال مسئول پرداخت آن را بدون پرداخت خسارت احتمالی توقیف کند.

*این ویژگی و مزیت در موارد عادی انتقال طلب وجود ندارد.

 

2-تامین خواسته:

روشی که با هدف اطمینان حاصل کردن از رسیدن به طلب صورت میگیرد.

در این روش، با مراجعه به دادگاه، با درخواست شما دادگاه معادل وجه سفته را از اموال صادرکننده و یا ظهرنویسان تا زمان صدور حکم توقیف کند

 

 

نکات ضروری برای برخورداری از مزایای سفته:

برای رسیدن به مزایای سفته (تامین خواسته و مسولیت تضامنی) تنها در اختیار داشتن این سند تجاری کافی نیست. در چنین شرایطی تکالیفی برای شما در نظر گرفته میشود که عبارتند از :

 

-امضا کردن سفته به اسم شخص دیگرصادر شده مطابق مواد 523 الی 542 قانون تعزیرات مصداق جرم جعل است با وجود اینکه نامبرده راضی به عمل شما باشد.

 

-اگر سفته ای را برای ضمانت یا تضمین انجام تعهد به کسی می دهید این کار باید در یک دفترخانه اسناد رسمی باشد و به طور حتم قید شود بابت ضمانت است.

 

-اگر سفته‌ای با ظهر نویسی به شما منتقل شد و شما نیز آن را انتقال دادید، شما به همراه تمامی امضاکنندگان این سند مسئولیت تضامنی در برابر دارنده دارید و باید تمام مبلغ سند را پرداخت کنید. ولی حق رجوع به امضاکنندگان قبل از خود را داراهستید.

 

-دارنده سفته باید در وقت رسید، سفته را مطالبه کند و اگر وجه سفته پرداخت شد قضیه تمام است، در صورت عدم پرداخت باید حداکثر طی 10 روز از تاریخ سررسید واخواست شود.


-پس از ثبت واخواست عدم تادیه، با مراجعه به مراجع ذی صلاح تقاضای تامین خواسته میکنیم . در صورتی که پیش از تقاضای تامین خواسته، دعوای مطالبه وجه را اعلام نکردید باید حداکثر تا 10 روز پس از صدور قرارْ دعوای مذکور را طرح نمایید.در غیر این صورت شاید از اموال توقیف شده ْ رفع توقیف شود.

 

 

-برای طرح دعوای مطالبه وجه سفته‌های با مبلغ زیر ۵۰ میلیون ریال، به شورای حل اختلاف و بالاتر از این مبلغ به دادگاه‌ها مراجعه میشود.

 

 

-به موجب مواد 286 و 287 قانون تجارت،  شما برای اقامه دعوی از تاریخ واخواست و به طی مدت یک سال برای کسی سفته را در ایران صادر کرده و به مدت دو سال برای کسی که سفته را در خارج از ایران صادر کرده زمان دارید. در صورت رعایت نکردن مهلت های ذکر شده و انجام ندادن موارد فوق، حق مراجعه و طرح دعوی علیه پشت نویسان و ضامنین آنها را از دست خواهید داد. و نمیتوانید بدون واخواست از دادگاه تقاضای تامین خسارت کنید.

 

- بر اساس ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، اگر از اموال محکومان پیدا نشود میتوان تقاضای بازداشت شخص بدهکار را کرد.

 

تنظیمات قالب

سبک چیدمان

وسیع
فشرده

ناوبری

ساکن
چسبنده