×

 

درخواست مشاوره حقوقی


×

 

جستجو در بانک مشاوران ثبت آداک


×

 

تنظیم اوراق قضایی
با کمترین هزینه و صرفه جویی در وقت بدون استخدام وکیل لایحه، دادخواست و شکواییه مورد نظر خود را توسط وکلا و مشاوران متخصص تنظیم کنید

دادخواست

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  

لایحه

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  
برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

ارزیابی و بررسی پرونده
قبل از انتخاب و شروع فرایند وکالت، شما می‌توانید پرونده حقوقی خود را جهت مطالعه و بررسی توسط وکلای پایه یک دادگستری ارسال کنید. وکلا هزینه، زمان و شرایط رسیدگی را به شما اعلام خواهند کرد

برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

فرم ثبت نام مشاورین حقوقی
 
 
 

ثبت آداک | ثبت شرکت | ثبت برند | ثبت اختراع

021-49125

info [at] sabtadak [dot] com

شماره تلگرام

09307053035

شنبه - پنج شنبه 18-9

جمعه ها تعطیل!
حضانت

حضانت

مفتخریم که با تکیه بر توان فنی و تجربه بالای متخصصین خود بهترین سرویس ها را برای مشتریان خود به ارمغان بیاوریم

حضانت

در لغت به معنی پروردن است و در اصطلاح عبارت است از نگهداری مادی و معنوی طفل توسط کسانی که قانون تعیین کرده است و به طور خلاصه به معنای حق یا تکلیف در نگهداری کودک میباشد.(ماده 1168 قانون مدنی)

*حضانت طفل از جمله اموری هست که معمولا با اختلاف بین زوجین و جدایی والدین از یکدیگر، اتفاق افتاده و ادعای حضانت طفل را صورت خارجی به خود می بخشد.

*مواد 1168 تا 1179 قانون مدنی و مواد 40 تا 47 فصل پنجم قانون جدید حمایت خانواده به موضوع نگهداری و تربیت اطفال پرداخته است.

 

سیاست‌های کلی در خصوص حق و مسئولیت حضانت فرزند و لزوم برخورداری از حمایت مالی پدر و حق ملاقات با فرزند در صورت اتمام یا پایان دوران حضانت و مسئولیت والدین در مورد ممانعت از بهره‌مندی فرزندان از ملاقات با آنان در بندهای 43 و 46 منشور حقوق و مسئولیت های زنان (1383) پیش بینی شده است.

 

 

 

مصلحت حضانت فرزند بر اساس قانون:

زمانی که پدر و مادر از دیگر جدا شوند

-حضانت فرزند برای پسر و دختر تا 7 سالگی با مادر است.

-حضانت فرزند از 7 سالگی تا سن بلوغ با پدر است (دختر تا 9 سالگی و پسر تا 15 سالگی)

 

*پس از سن بلوغ خود فرزند تعیین میکند که با چه شخصی زندگی کند و از حضانت خارج میشود.

 

تبصره: بعد از هفت سالگی در صورت وقوع اختلاف، حضانت کودک با رعایت مصلحت کودک توسط دادگاه انجام میشود. بنابراین حضانت کودک بعد از 7 سالگی به طور مطلق به پدر واگذار نمیشود. بلکه هر گاه اختلافی بین پدر و مادر در مورد حضانت کودک پیش آمد معیار تعیین حضانت کننده صرفا مصلحت طفل میباشد. چه بسا با وجود نبود عیب و نقص در پدر، به تشخیص دادگاه و مصلحت کودک حضانت او بر عهده مادرش میباشد. در این صورت بدون اینکه نیاز به دلیل دیگری باشد حضانت از پدر سلب شده و  به مادر داده میشود.

 

 

شرایط سلب حضانت ( موارد زوال حق حضانت)

1-بر طبق ماده 1170 قانون مدنی اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با اوست مبتلا به جنون شود و یا به دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود.

 

2- به موجب ماده 1173 قانون مدنی هر گاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی والدین، سلامت جسمانی و یا تربیت اخلاقی کودک در خطر باشد، دادگاه میتواند به تقاضای اقوام و یا قیم او و به تقاضای رئیس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت کودک شایسته بداند اتخاذ کند.

موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است :

*اعتیاد زیانباربه الکل، مواد مخدر و قمار.

*اشتهار به فساد اخلاق و فحشا

*ابتلا به بیماریهای روانی و با تشخیص پزشکی قانونی

*سواستفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل اخلاقی مانند فساد و فحشا، تکدیگری و قاچاق

*تکرار ضرب و جرح خارح از حد متعارف

 

3-بر طبق ماده 45 قانون حمایت خانواده رعایت منفعت و مصلحت کودکان و نوجوانان در کلیه تصمیات دادگاه و مقامات اجرائی لازم است.

 

4-به موجب ماده 3 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان هرگونه خرید، فروش، بهره‌کشی و به کارگیری کودکان به قصد انجام ‌اعمال خلاف ازقبیل قاچاق ممنوع است و مرتکب بر حسب مورد علاوه بر جبران خسارات وارد بر کودک به شش ماه تا یک سال زندان و یا به جزای نقدی از ده میلیون ریال تا بیست میلیون ریال محکوم میشودحضانت کودک پس از فوت یک یا هر دوی والدین :

-بر طبق ماده 43 قانون حمایت خانواده، حضانت فرزندانی که پدرشان فوت کرده با مادر است مگر اینکه دادگاه به تقاضای ولی قهری یا دادستان، بخشیدن حضانت فرزندان به مادر را خلاف مصلحت تشخیص دهند.

 

-مطابق با ماده 1171 قانون مدنی در صورت فوت یکی از والدین حضانت با دیگری خواهد بود. بنابراین با فوت پدر نگهداری طفل با مادر است مگر اینکه عدم صلاحیت مادر از طریق حکم دادگاه ثابت شده باشد. و پدر بزرگ در این صورت میتواند حضانت کودک را بر عهده بگیرد.


-زمانی که پدر و مادر هر دو فوت کرده باشند، حضانت با جد پدری است و پس از آن با سایر خویشاوندان کودک بر مبنای ترتیبات ارث است.

 

 

حق حضانت در طلاق: ( جدایی زن و مرد)

*به موجب ماده 1169 قانون مدنی برای حضانت و نگهداری طفلی که والدین او جدا از هم زندگی میکنند، تا سن هفت سالگی الویت با مادر است و پس از آن با پدر میباشد.

تبصره: بعد از هفت سالگی در صورت پیدایش اختلاف، با رعایت مصلحت کودک حضانت با تشخیص دادگاه تغییر میکند.

 

*حضانت فرزندانی که پدرشان فوت کرده است با مادر است، مگر اینکه دادگاه به تقاضای ولی قهری یا دادستان، بخشیدن حضانت فرزند به مادر را بر خلاف مصلحت فرزند تشخیص دهد. هر چند زمانی که مادر دوباره ازدواج کند، حق حضانت فرزند از او به نفع پدر سلب میشود.

*زمانی که پدر فوت کرده باشد، ازدواج مجدد مادر موجب سلب حق حضانت او نخواهد شد.

 

 

طلاق توافقی:

به موجب ماده 41 قانون حمایت خانواده، هر زمان دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به حضانت و نگهداری طفل بر خلاف مصلحت اوست. میتواند در مورد واگذاری حضانت به شخص دیگر و یا تعیین ناظر با پیش بینی حدود نظارت یا رعایت مصلحت طفل بر خلاف توافق زوجین عمل کند.در نتیجه در صورت اثبات این موضوع که مصلحت طفل بر خلاف توافق زوجین است دادگاه میتواند تصمیم دیگری اتخاذ کند.

-قبل از طلاق، دادخواست حضانت، سلب حضانت و ملاقات فرزند در دادگاه پذیرفته میشود به طوری که اگر زن و شوهر به هر دلیلی جدا از هم زندگی کنند ولی طلاق نگرفته باشند، حضانت فرزندان تا پایان 7 سالگی با مادر و بعد از آن تا 9 سال برای دختر و 15 سال برای پسر با پدر میباشد.

 

 

جابجایی کودک:

زمانی که روابط زوجین بحرانی باشد، ممکن است یکی از طرفین برای در امان نگه داشتن کودک از گزند همسر سابق خود به فکر انتقال آن به محل دیگری بیفتد. اما قانون برای این کار محدودیت هایی ایجاد کرده است. طفل را نمی توان بدون رضایت ولی، قیم، مادر یا شخصی که حضانت کودک به او واگذار شده از محل زندگی تعیین شده بین طرفین یا محل اقامت قبل از انجام طلاق یه محلی دیگر یا خارج از کشور فرستاد، مگر اینکه دادگاه این را به مصلحت کودک بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص صاحب حق، این امر را اجازه بدهد.

*در صورت موافقت با خارج کردن کودک از کشور، دادگاه تضمین مناسبی برای بازگرداندن کودک دریافت میکند.

 

 

مصلحت کودک در حضانت:

* رعایت مصلحت کودک مهم ترین موضوع در حضانت کودک است و به همین خاطر قانون حمایت خانواده (1392) به دادگاه اجازه بازبینی در تصمیم خود در رابطه با حضانت را میدهد.

* به موجب ماده 45 این قانون، رعایت سود و مصلحت کودکان و نوجوانان در کلیه تصمیمات دادگاه و مقامات اجرایی ضروری است

*حضور کودکان زیر 15 سال در جلسات رسیدگی به دعاوی خانوادگی جز در موارد ضروری، ممنوع میباشد.

*حضانت فرزندانی که  پدرشان فوت کرده است، با مادر است، مگر اینکه دادگاه به تقاضای ولی قهری یا دادستان، اعطای حضانت به مادر را بر خلاف مصلحت کودک تشخیص دهد.

 


هزینه نگهداری طفل پس از تعیین حضانت:

-هزینه نگهداری یا همان نفقه بر عهده ولی یا پدر فرزند است. مگر اینکه بین طرفین توافقی انجام شده و هزینه به عهده مادر قرار داده شده باشد.

-به موجب ماده 6 قانون حمایت خانواده، مادر یا هر شخصی که حضانت طفل یا نگهداری شخص محجور را به اقتضای ضرورت به عهده دارد، حق اقامه دعوا برای مطالبه نفقه را نیز دارد.در این صورت دادگاه باید در ابتدا ادعای ضرورت را بررسی کند.

 

*در صورتی که پدر زنده باشد، معمولا تکلیف پرداختن نفقه فرزند بر عهده اوست.

ماده 1199 قانون مدنی در این خصوص میگوید: نفقه اولاد بر عهده پدر است. پس از فوت پدر یا عدم قدرت او به انفاق، به عهده جد پدری میباشد. در صورت نبودن پدر و اجداد پدری یا عدم قدرت آنها، نفقه بر عهده مادر است. اگر مادر زنده بود ولی توانایی دادن نفقه را نداشت، دادن نفقه به براجداد مادری و پدری واجب میشود.

 

 

تکلیف و اجبار به حضانت:

-ماده 40 قانون حمایت خانواده ،مسولیت کیفری برای عدم انجام وظیفه نگهداری را مشخص کرده است و بیان میکند که هرکس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل امتناع کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذی نفع و به‌ دستور دادگاه صادرکننده رأی نخستین، تا زمان اجرای حکم بازداشت میشود.

-طبق ماده 54 قانون حمایت از خانواده، هرگاه مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذیحق شود، برای بار اول به پرداخت جزای نقدی درجه هشت و در صورت تکرار به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

-به موجب ماده 632 قانون مجازات اسلامی، اگر کسی از دادن طفلی که به او سپرده شده در موقع مطالبه خود داری کند به مجازات حبس از 3 ماه تا 6 ماه یا به جزای نقدی از یک میلیون و 500 هزار ریال تا 3 میلیون ریال محکوم خواهد شد

 

تنظیمات قالب

سبک چیدمان

وسیع
فشرده

ناوبری

ساکن
چسبنده