×

 

درخواست مشاوره حقوقی


×

 

جستجو در بانک مشاوران ثبت آداک


×

 

تنظیم اوراق قضایی
با کمترین هزینه و صرفه جویی در وقت بدون استخدام وکیل لایحه، دادخواست و شکواییه مورد نظر خود را توسط وکلا و مشاوران متخصص تنظیم کنید

دادخواست

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  

لایحه

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  
برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

ارزیابی و بررسی پرونده
قبل از انتخاب و شروع فرایند وکالت، شما می‌توانید پرونده حقوقی خود را جهت مطالعه و بررسی توسط وکلای پایه یک دادگستری ارسال کنید. وکلا هزینه، زمان و شرایط رسیدگی را به شما اعلام خواهند کرد

برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

فرم ثبت نام مشاورین حقوقی
 
 
 

ثبت آداک | ثبت شرکت | ثبت برند | ثبت اختراع

021-49125

info [at] sabtadak [dot] com

شماره تلگرام

09307053035

شنبه - پنج شنبه 18-9

جمعه ها تعطیل!
نفقه

نفقه

مفتخریم که با تکیه بر توان فنی و تجربه بالای متخصصین خود بهترین سرویس ها را برای مشتریان خود به ارمغان بیاوریم

نفقه

 

تعریف نفقه:

بر طبق ماده 1107 قانون مدنی، نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، لباس، غذا، اثاثیه منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی و همچنین خدمتکار در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقص یا بیماری که شوهر مکلف است تمام آنها را متناسب با وضعیت خانوادگی و اجتماعی زن فراهم کرده و در اختیار او قرار دهد.

 نفقه میزان دقیق و ثابتی ندارد و محاسبه آن بر مبنای شئونات خانوادگی زن، عرف و عادت ساکنان هر منطقه و وضع مالی مرد میباشد.

  

شروط لازم برای استحقاق زن جهت دریافت نفقه: 

1-عقد دائمی باشد و یا اگر موقت است طرفین هنگام وقوع نکاح یا بعد از آن توافق به پرداخت نفقه کرده باشند.  

2-زن تمکین نماید. منظور از تمکین اینست که زوجه به عنوان همسر تمام وظایف زناشویی را در مقابل زوج انجام دهد؛ مثلا در منزل متعارفی که زوج انتخاب نموده سکونت کند و یا در صورت درخواست زوج اقدام به برقراری رابطه زناشویی نماید.

نکته1: به محض وقوع ازدواج اصل بر تمکین زن است و مرد در صورتیکه مدعی عدم تمکین زن باشد باید آن را ثابت نماید.  

نکته2: الزام زوج به پرداخت نفقه برخلاف دیگر شکل های  نفقه مانند نفقه والدین، اولاد و ... شامل نفقه گذشته هم می شود. از این رو زوجه برای نفقه گذشته خود هم می تواند اقامه دعوی کند.

نکته 3:زمانی که ادامه حضور زن در خانه مشترک، متضمن بیم بدنی، مالی یا شرافتی باشد، زن میتواند درخواست اجازه زندگی در مکانی امن از دادگاه را بدهد، در این صورت شوهر موظف به پرداخت نفقه خواهد بود.  

نکته4: داشتن درآمد مستقل (شاغل یا ثروتمند بودن) برای زن، مرد را از پرداخت نفقه معاف نمیکند.

نکته5: زوج در صورتیکه با وجود توانایی مالی از پرداخت نفقه زوجه خودداری نماید از سوی دادگاه به پرداخت نفقه و حبس از 6 ماه و1 روز تا 2 سال محکوم می شود.

 

  

 

هزینه های درمان زوجه در نفقه: 

هزینه های درمان زوجه شامل هزینه های درمانی متداول است. و اگر زوجه مبتلا به بیماری صعب العلاج یا خاصی شده باشد که هزینه های گزاف داشته باشد. ضرورتی برای پرداخت این هزینه ها برای شوهر وجود ندارد.

در این موارد با توجه با قانون، شرع، اوضاع و احوال زوجین و وضعیت مالی آن ها قاضی پرونده تصمیم گیری میکند.

 

میزان نفقه زن چه مقدار است؟ 

در قانون میزان مشخصی برای نفقه مشخص نشده است.

*در شرایط زمانی و مکانی متفاوت، میزان نفقه متغییر خواهد بود و بر اساس حقوق زوجه، نیازهای زوجه و شان او تعیین میشود. 

* هنگام مراجعه زنی به دادگاه برای مطالبه نفقه، قاضی خانواده برای تعیین مقدار نفقه زن، از کارشناس استفاده میکند. کارشناس با تماس با زوجین و تحقیق در  خصوص شرایط دو طرف، میزان حقوق زوجه را تعیین میکند.  پس از ابلاغ  نظر کارشناسی به دادگاه، شخص اعتراض کننده به مدت 7 روز زمان دارد که با ذکر دلایل اعتراض خود را عنوان کند. دادگاه برای بررسی مجدد میزان نفقه، از گروه سه نفره کارشناسان حقوق زوجه استفاده میکند.

 

تمکين:  

تمکین عبارت از عملی ساختن نيازهاي شوهر و اجابت کردن خواسته‌هاي مشروع وي از سوي زن است و یکی از مصداق های تمکین در قانون، اقامت زن در خانه دایمی شوهر است. و به این معنی است که زن برای دریافت نفقه باید در خانه شوهر زندگی کند. به استثنا زمانی که حین انجام عقد شرطی جز این قید شده باشد.


همچنين در صورتي که زن بدون دليل موجه و بدون موافقت شوهر خانه را ترک و حتي در خانه پدر و مادر خويش اقامت کند، مرد میتواند از دادن نفقه امتناع کند. بر اساس قانون به زنی که عمدا و بدون عذر قانونی و شرعی تمکین نکند ناشزه گفته میشود. و مرد میتواند افزون بر عدم پرداخت نفقه از دادگاه تقاضای طلاق کرده یا درخواست ازدواج مجدد کند.

 

 

  

تعلق گرفتن نفقه به زن وابسته به تمکین کامل زن است که به دو صورت مطرح می شود:

1-تمکین خاص: داشتن روابط زناشویی زن و شوهر می باشد. 

2- تمکین عام: فرمانبرداری در امور کلی زندگی می باشد. که یکی از مصادیق آن اقامت در اقامتگاه دایمی شوهر است. یعنی زن برای دریافت نفقه باید در خانه شوهر زندگی کند. مگر آن که حین وقوع عقد شرطی جز این شده باشد.

 

نکته: هرگاه زن بدون مانع شروع از اجرا وظایف  اجتناب کند. در واقع تمکین نکرده و مستحق خود نخواهد بود. (ماده 1108 قانون مدنی) 

نکته: اگر زن ثابت کند که زندگی مشترک او با شوهر ضرر مالی، شرافتی یا بدنی به همراه  دارد. دادگاه او را متهم به تمکین نخواهد کرد و در این صورت تمکین نکردن سبب از بین رفتن نفقه نخواهد شد. (ماده 1115 قانون مدنی)

نکته: در سال های اخیر، دادخواست تهیه مسکن مستقل از سوی زوجه توسط دادگاه های خانواده پذیرفته نمی شود و زن بایستی صرفا دادخواست مطالبه حق خود بدهد.

 

  

ضمانت اجرائی برای خودداری مرد از پرداخت نفقه:
1- ضمانت اجراي حقوقي

چنانچه با وجود تمکین زن، شوهر از پرداخت نفقه امتناع کند زن میتواند با طرخ دعوای حقوقی، محکومیت او را به پرداخت نفقه از دادگاه بخواهد. در این صورت ، دادگاه به پرداخت نفقه حکم میدهد. اگر دادگاه به پرداخت نفقه حکم کند و مرد از پرداخت آن عاجز باشد، زن این حق را دارد که در صورت تمایل تقاضای طلاق دهد.

  

2- ضمانت اجراي جزايي  

از آن سبب که نپرداختن نفقه در قانون ایران جرم مسوب میشود، زن میتواند با مراجعه به دادسرای عمومی خواستار تعقیب جزایی شوهر شده و در این صورت با اثبات عدم پرداخت نفقه، مرد علاوه بر پرداخت نفقه به مجازات تعیین شده در قانون نیز محکوم میشود.

 

 

مطالبه نفقه ایام گذشته توسط زن: 

*زن میتواند نفقه دوران گذشته خود را نیز مدعی شود. اما در مورد فرزندان مشترک، اجبار مرد به پرداخت نفقه از تاریخ تسلیم دادخواست امکان پذیر است. به این معنا که فرزندان نمیتوانند مدعی پرداخت نفقه در گذشته شوند.

 
* قانون با اصلاح ماده 1110 قانون مدنی حقوقي را براي زناني که همسرانشان فوت مي‌کنند، در نظر گرفته است. بدین صورت که زن میتواند در ایام عده، نفقه خود را مطالبه کند .

 

 

نگهداری از فرزندان، حق و تکلیف والدین: 

قانونگذار حضانت و نگهداری از فرزند را هم حق و هم تکلیف والدین دانسته و نگهداری از فرزندان مستلزم تامین هزینه ها و مخارج مورد نیاز آنها میباشد. 

*نفقه تنها شامل تهیه مسکن نیست. بلکه تامین غذا، اثاث منزل، هزینه های درمان، لباس و غیره نفقه محسوب شده و پرداخت آن تکلیف قانونی پدر است. و مادر ولایتی بر فرزندان ندارد. و موضوع حضانت و سرپرستی، موضوعی جدا از ولایت است

 

 

شیوه محاسبه نفقه فرزند: 

قانون برای دریافت نفقه فرزندان، شیوه های مختلفی را پیش بینی کرده است. به طوری که بر اساس ماده 1999 قانون مدنی، پرداخت و تامین نفقه فرزند به عهده پدر است و در صورتی که پدر فوت کرده باشد یا قادر به پرداخت نفقه فرزندان نباشد. پرداخت به عهده پدر بزرگ خواهد بود و در صورتی که جد پدری هم زنده نباشد یا نتواند نفقه بپردازد، تامین هزینه ها بر عهده مادر خواهد بود. همچنین در صورتی که مادر هم نباشد یا خودش مشکلات معیشتی داشته باشد، تامین هزینه ها  بر عهده اجداد پدری و اجداد مادر یعنی مادربزرگ پدری یا مادربزرگ مادری خواهد بود.

  

*اگر پدری با داشتن امکانات مالی از پرداخت نفقه فرزندانش خودداری کند، این قضیه بار کیفری دارد و فرزندان یا فردی  که مسولیت سرپرستی و نگهداری فرزندان را بر عهده دارد، میتواند علیه او در خصوص این مسئله شکایت کند. و بعد از دریافت رای قطعی به میزان نفقه تعیین شده اموال و دارایی پدر به نفع فرزند توقیف کند.

 

نکته: مبلغ نفقه با توجه به وضعیت اجتماعی و نیازهای فرزند مشخص میشود. 

 

نکته: زنان شاغل میتوانند بابت نفقه فرزند خود طرح دعوی کنند.

 

نکته: وضعیت زندگی مادر در تعیین میزان نفقه فرزند تاثیر زیادی دارد. به طور مثال اگر مادری در دوران نوجوانی از وضعیت مرفهی برخوردار باشد و یا در زمان طرح شکایت ساکن منطقه گران قیمتی باشد، در تعیین نفقه فرزند او موثر است. و حتی میزان نفقه فرزند از یک جامعه روستايي با يک شهر يا در نقاط مختلف شهر نيز متفاوت است.

 

نکته:سن معینی برای دریافت نفقه فرزندان در شرع و قانون در نظر گرفته نشده است. و مادامی که اولاد دارای شغل و درآمد مشخصی نباشند پدر مسئول پرداخت نفقه  فرزندان است.

 

* فرزند پسر تا 18 سالگی تا زمانی که در خانه پدر خود تحصیل میکند، حتی در صورت جدا نشدن پدر و مادر از هم میتواند دادخواست نفقه را ارائه کند. اما پس از 18 سالگی و با اتمام تحصیل، پدر وظیفه ای برای پرداخت نفقه او نخواهد داشت.

 

*فرزند دختر تا زمان ازدواج میتواند تقاضای نفقه سالهای گذشته را داشته باشند، اما اگر دختری ازدواج کرده و طلاق بگیرد دادگاه به شکایت او برای نفقه گذشته رای مثبت نمی دهد .  

 

نکته: تا هنگامی که فرزند دختر، همسر انتخاب نکرده باشد و فرزند پسر مشغول تحصیل باشد؛ به کارمندان حق اولاد پرداخت میشود.

 

 

نفقه در دوران عقد:

-اگر زن و شوهر بعد از عقد دائم برای زمان مراسم عروسی و زندگی مشترک  به توافق رسیده باشند. در این دوران تا زمان موعد شروع زندگی مشترک، به زوجه حقوقی تعلق نمیگیرد. اما اگر زوج، زوجه را بلاتکیف رها کند و اقدامی برای شروع زندگی پس از آن تاریخ انجام ندهد زوجه میتواند دادخواست نفقه را به دادگاه تقدیم کند.

 

- بر طبق ماده 1085 قانون مدنی اگر بین زوجین نزدیکی و عمل زناشویی واقع نشده باشد زوجه دارای حق حبس است. بدین معنی که زوجه تا تمام مهر به او داده نشده است. می تواند از تمکین و ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند.

 

تنظیمات قالب

سبک چیدمان

وسیع
فشرده

ناوبری

ساکن
چسبنده