×

 

درخواست مشاوره حقوقی


×

 

جستجو در بانک مشاوران ثبت آداک


×

 

تنظیم اوراق قضایی
با کمترین هزینه و صرفه جویی در وقت بدون استخدام وکیل لایحه، دادخواست و شکواییه مورد نظر خود را توسط وکلا و مشاوران متخصص تنظیم کنید

دادخواست

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  

لایحه

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  
برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

ارزیابی و بررسی پرونده
قبل از انتخاب و شروع فرایند وکالت، شما می‌توانید پرونده حقوقی خود را جهت مطالعه و بررسی توسط وکلای پایه یک دادگستری ارسال کنید. وکلا هزینه، زمان و شرایط رسیدگی را به شما اعلام خواهند کرد

برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

فرم ثبت نام مشاورین حقوقی
 
 
 

ثبت آداک | ثبت شرکت | ثبت برند | ثبت اختراع

021-49125

info [at] sabtadak [dot] com

شماره تلگرام

09307053035

شنبه - پنج شنبه 18-9

جمعه ها تعطیل!
ثبت احوال

ثبت احوال

مفتخریم که با تکیه بر توان فنی و تجربه بالای متخصصین خود بهترین سرویس ها را برای مشتریان خود به ارمغان بیاوریم

ثبت احوال

کارت ملی:

نوعی کارت دیجیتالی تولید شده توسط سازمان ثبت احوال کشور که به عنوان مرجع امور هویتی قابل استفاده است.

این کارت به همه ایرانیان بالای 15 سال تعلق گرفته و برای بسیاری از کارهای اداری مانند گرفتن گذرنامه،گواهینامه رانندگی، عملیات بانکی، عملیات ثبتی و... ضروری میباشد.


نکته: کارت ملی هوشمند یک ابزار چند کاره قابل استفاده و به عنوان مقدمه ای برای ورود به جامعه اطلاعاتی، با ارائه خدمات به روش ساده، سریع و کیفیت بالا میتواند موجب توزیع عادلانه فرصت ها، کاهش بسیاری از هزینه ها ی دولت، مردم و بنگاه ها شود.


نکته:کارت ملّی هوشمند به عنوان یک کلید ورود مناسب برای کاربردهایی همچون هدفمند کردن یارانه‌ها، سلامت الکترونیکی، کاربردهای انتخاباتی و سایر خدمات شهروندی، با هماهنگی نهادهای ذیربط، می‌تواند قابل استفاده باشد.

 

در مجموع کاربرد کارت ملی هوشمند:

1-شناسایی الکترونیکی: کاهش تقلب در شناسایی

2-تصدیق هویت: به حداقل رسیدن امکان جعل هویت

3-امضای دیجیتال: امضائ اسناد الکترونیکی در فضای دیجیتال

 

نکته: تفاوتی که کارت ملی هوشمند با کارت های سنتی دارد، انجام تصدیق هویت تنها به عکس مخدود نشده و علاوه بر عکس اطلاعات بیومتریکی (اثر انگشت) در روی کارت قرار گرفته و این اطلاعات امکان جعل هویت را به حداقل می رساند.

*اعتبار کارتهای ملی غیر هوشمند تا پایان سال 1396 است.البته به جز افراد مقیم خارج از کشور که تا پایان سال 1397 کارت آنها اعتبار دارد.

*کد ملی و شماره شناسنامه از سال 1368 یکسان شده است.

 

شناسنامه:

به هر سند رسمی که مطابق قانون توسط  مراجع صالح صادر شود و  بیانگر هویت صاحب آن سند باشد کاربرد دارد. در حقیقت صدور یک شناسنامه انتساب اولیه هر شخص را به دیگران و این که پدر و مادر وی چه کسانی هستند و به کدام فامیل تعلق دارد روشن میکند.

*نقش سند مسافرتی مانند گذرنامه و روادید رادارد. 

*داشتن شناسنامه، برای شرکت در انتخابات ضروری است.

 


ارگان متولی صدور شناسنامه:

سازمان ثبت احوال ملزم است وقایع حیاتی هر فرد اعم ولادت، ازدواج، طلاق، رجوع، بذل مدت و وفات را ثبت و نسبت به صدور شناسنامه و تسلیم آن به متقاضی اقدام کند.

 

ثبت ولادت:

تولد هر طفل، باید ظرف مدت 15 روز به اداره ثبت احوال اطلاع داده شود.

 

ثبت وفات:

وفات هر شخص باید بلافاصله به اداره ثبت احوال اعلام شود. مهلت اعلام فوت جهت اخذ گواهی۱۰ روز از تاریخ فوت است. همچنین میبایست دلیل فوت شخص مورد نظر در گواهی فوت آورده شود.

* در مورد اشخاص مفقود الاثر، دلیل فوت حکم قطعی صادره از دادگاه است.

 

ثبت ازدواج و طلاق:

 ثبت تمامی وقایع ازدواج، طلاق، رجوع،بذل مدت، فسخ نکاح و تعدد زوجات از وظایف اداره ثبت احوال است.

*ازدواج و طلاق زوجه باکره در شناسنامه المثنی درج نخواهد شد، افشای اطلاعات مذکور در دفاتر ثبت احوال جز برای صاحب سند و مقامات قضائی و دولتی ممنوع است.

 

 

 

اشخاصی که میتوانند برای کودک تقاضای شناسنامه کرده و تولد کودک را اعلام نمایند:

1-پدر یا جد پدری

2-مادر (در صورت غیبت پدر)

3-وصی، قیم، امین

4-افرادی که به صورت قانونی عهده دار نگهداری کودک هستند.

5-نماینده موسسه که کودک به آنجا سپرده شده است.

6- صاحب شناسنامه در صورتی که سن او از 18 سال تمام به بالا باشد.

 

 

حذف نام همسر:

اگر در دوران عقد جدایی انجام شود و دوشیزه بودن زوجه اثبات شده باشد حذف نام زوج از شناسنامه زوجه امکان پذیر است.

 

 

تغییر نام خانوادگی :

نام خانوادگی حق صاحب آن نام محسوب شده و شخص دیگر حق انتخاب آن را ندارد مگر با اجازه دارنده نام.

* تغییر نام خانوادگی  به وراث به ارث می رسد.

* نام خانوادگی فرزند همان نام خانوادگی پدرش می باشد و پس از رسیدن به سن قانونی، هر کس می تواند نام خانوادگی خود را تغییردهد.

* زن در صورت موافق شوهرش میتواند از نام خانوادگی او استفاده کند. و در صورت طلاق ادامه استفاده از نام شوهر مشروط به کسب اجازه از او است.

 

 

هیت حل اختلاف:

این هیت در اداره ثبت احوال قرار دارد و به امور زیر رسیدگی میکند:

1-اصلاح اشتباهات درج شده در دفاتر ثبت کل

2-ابطال اسناد و شناسنامه هایی که بیگانگان مورد استفاده قرار داده اند

3-رفع اشتباهات ناشی از نگارش ضمن ثبت وقایع

4-فسخ اسناد مکرر یا موهوم و تصحیح اشتباه در ثبت جنس صاحب سند و تغییر نام های ممنوع

5- حذف کلمات اضافی و غیر ضرروی یا ناشی از اشتباهات در اسناد جعلی

6-شکایت از تصمیمات هیت های حل اختلاف در دادگاه های عمومی

 

 

ابطال:

ترک تابعیت ایران و فوت، دلایل باطل شدن شناسنامه میباشد.

* اگر اعلام کننده مادر باشد، نام خانوادگی مادر به طفل داده می شود.

* اگر والدین طفل معلوم نباشد، نام خانوادگی فرضی برای گوک انتخاب میشود.

*نام میتواند ساده (محمد) یا مرکب (محمد رضا) باشد.

*نام باید متناسب با جنسیت فرد انتخاب گردد و معنی و مفهوم زیبا داشته باشد به نحوی که سبب هتک حیثیت مقدسات اسلامی نشود.

* سیادت پدر از طریق شناسنامه به فرزند منتقل و درباره شناسنامه وی قید خواهد شد.

تغییرات مانند تغییر نام و تشرف پیروان ادیان و مکاتب دیگر به اسلام در اسناد سجلی ثبت میگردد.

* شناسنامه افرادی که به سن 15سال تمام برسند باید حاوی عکس صاحب شناسنامه در همان سال باشد. در 30سالگی نیز عکس صاحب شناسنامه می بایست تجدید شود.

 

 

قانون تخلفات، جرایم و مجازاتهای مرتبط  به اسناد سجلی وشناسنامه:

ماده 1-به قصد تعهد افراد به حفظ اسناد سجلی و شناسنامه، هزینه صدور شناسنامه المثنی و یا گواهی موقت ناشی از فقدان، برای بار اول 500 هزار ریال و برای بار دوم 20000 و در مورد بعد 100/000 تعیین میشود. و صدور مثنی مشروط به پرداخت هزینه های فوق میباشد.

تبصره1-دریافت کنندگان شناسنامه المثنی، در صورت پیدا شدن شناسنامه اصلی موظف هستند ظرف ده روز شناسنامه المثنی را به اداره ثبت احوال تحویل دهند. متخلف به مجازات استفاده کننده از شناسنامه مکرر محکوم خواهد شد.

تبصره 2-در صورتی که، به تشخیص اداره ثبت احوال، فقدان شناسنامه بر اثر امور غیر منتظره و خارج از حیطه اختیار باشد. برای صدرو المثنی فقط هزینه تعیین شده در آیین نامه اجرائی ماده 35 قانون ثبت احوال اصلاحی سال 1363 دریافت خواهد شد.

 

ماده 2- اشخاص زیر به حبس از 91 روز تا یک سال و یا به پرداخت جزای نقدی از 200/000 ریال تا 1/000/000 و یا به هر دو مجازات محکوم می شوند.

الف- اشخاصی که در اعلام ولادت یا وفات یا هویت بر خلاف واقع اظهاری نمایند.

ب- اشخاصی که دانسته و از روی عمد پس از رسیدن به سن 18 سال، از شناسنامه مکرر استفاده نموده یا مبادرت به دریافت شناسنامه مکرر برای خود یا مولی علیه و یا اقدام به دریافت شناسنامه جلی کنند و یا از شناسنامه دیگری ولو صاحب آن زنده و یا مرده باشد به نام هویت خود استفاده نمایند.افرادی که شناسنامه خود را در اختیار استفاده کنندگان قرار دهند به همان مجازت محکوم میشوند.

ج- ماما یا پزشکی که در مورد ولادت یا وفات گواهی جعلی صادر کند.

د- افرادی که شهادت دروغ در مورد ولادت و یا وفات دهند و شهادت آنها در تنظیم دفتر ثبت کل وقایع و یا وفات تاثیرگذار باشد.

تبصره -در کلیه موارد ذکر شده، در صورت تکرار به حداکثر مجازات تعیین شده محکوم خواهد شد.

 

ماده 3- اشخاصی که از وظایف تعیین شده در مواد 16و 19و 24 و 26 و تبصره یک ماده 36 و مواد 38 و 43 قانون ثبت احوال امتناع کنند. علاوه بر اجبار به انجام تکالیف قانونی، محکوم به پرداخت جزای نقدی از 50/000 ریال تا 300/000 ریال میشود. و در صورت تکرار به حداکثر مجازات ذکر شده محکوم خواهد شد.

 

ماده 4- اشخاصی که با داشتن شناسنامه اقدام به دریافت المثنی نمایند، به پرداخت جزای نقدی از 200/000 ریال تا 1/000/000 ریال محکوم می شوند و در صورت تکرار دادگاه موظف به تعیین حداکثر مجازات می باشد.

 

ماده 5-هر کس اقدام به مهر کردن غیر مجاز شناسنامه های معتبر نماید، به پراخت جزای نقدی از100/000 ریال تا 500/000 ریال و در صورت تکرار، به پرداخت جزای نقدی از 500/000 ریال تا 1/000/000 ریال محکوم خواهد شد. و در صورت تکرار بیش از دوبار علاوه بر جزای نقدی، از 91 روز تا یکسال حبس محکوم میشود.

 

ماده 6-هر یک از کارکنان دولت اعم از لشکری و کشوری و به علاوه کارکنان مؤسسات عمومی و شرکت های دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و بانکها و نهادهای قانونی اگر اقدام  به مهر کردن غیر مجاز شناسنامه های معتبر نماید اضافه بر مجازات های اداری و جبران خسارت وارده به مناسبت وضوع به مجازات های تعیین شده در ماده 5 این قانون محکوم خواهد شد.

 

ماده 7- هریک از کارمندان و مسئولین دولتی اعم از لشگری و کشوری و همچنین کارکنان مؤسسات دولتی و عمومی بانکها و شرکتهای دولتی و نهادهای قانونی و دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق در ارتباط با انجام وظایف قانونی خود؛ شناسنامه هایی را که فاقد اعتبار اعلام شده، معیار انجام کار قرار دهد. افزون بر مجازاتهای اداری و انتظامی و جبران خسارت وارده به پرداخت جزای نقدی از200/000 ریال تا 500/000 ریال محکوم می شود.

در صورت تکرار، دادگاه ملزم  به تعیین حداکثر مجازات است.

 

ماده 8- در صورت استفاده از اسناد سجلی فاقد اعتبار، علاوه بر اجبار به تعویض، به پرداخت جزای نقدی از 200/000 ریال تا 500/000 ریال محکوم می شوند.

 

ماده 9- هر کس برای فرار از تعقیب یا اجرای مجازات قانونی و یا به قصد اقدام به خروج غیرمجاز از کشور اقدام به استفاده از شناسنامه دیگری به نام هویت خود نماید، افزون بر تحمل مجازات اصلی، به حبس از یک سال تا سه سال و پرداخت جریمه از 500/000 ریال تا 1000/000 ریال محکوم خواهد شد.

 

ماده 10-هرکس در شناسنامه یا اسناد سجلی خود یا دیگری هر گونه آسیب ( از قبیل خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن ) وارد نماید، به پرداخت جزای نقدی از 100/000ریال تا 500/000 ریال محکوم خواهد شد. در صورتی که اقدامات ذکر شده به قصد تقلب انجام گرفته باشد، مرتکب به مجازات جعل در اسناد رسمی به کیفیت معلوم در قوانین جزایی محکوم می شود. در صورت تکرار، دادگاه موظف به تعیین حداکثر مجازات می باشد.

 

ماده 11- هر غیر ایرانی که قبل از کسب تابعیت ایرانی با ایرانی قلمداد کردن خود موجب تنظیم اسناد سجلی یا دریافت شناسنامه شود. به حبس از یک سال تا سه سال و پرداخت جزای نقدی از 1/000/000ریال تا ( 3/000/000 ) ریال محکوم خواهد شد.

 

ماده 12- هر غیر ایرانی که شناسنامه افراد ایرانی را چه صاحب آن زنده یا مرده باشد به هر طریق به دست آورده و از آن برای ایرانی قلمداد کردن هویت خود استفاده نماید، افزون بر محکومیت به حبس از دو سال تا پنج سال و به پرداخت جزای نقدی از 1/000/000 ریال تا 3/000/000 ریال محکوم می شود. در صورتی که اعمال ارتکابی فوق توام با جعل یا استفاده از سند سجلی مجعول باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 

ماده 13-هر کس اقدام به چاپ غیر مجاز اوراق و اسناد سجلی و یا ساخت و تهیه غیر مجاز مهرهای سجلی و یا سرقت آن نماید. به حبس از دو سال تا پنج سال و پرداخت جزای نقدی از 2/000/000 تا 5/000/000 ریال محکوم می شود و درصورت تکرار به اشد هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 

ماده 14-هر کس از با علم و آگاهی از اوراق چاپی مذکور در ماده فوق استفاده کند، از یک سال تا سه سال حبس و به پرداخت جریمه از 500/000 ریال تا 1/000/000 ریال محکوم می شود. 

 

ماده 15- خرید و فروش شناسنامه و اسناد سجلی جرم محسوب و هر یک از مرتکبین به پرداخت جزای نقدی از 500/000 ریال تا 3/000/000محکوم می شوند و در صورت تکرار به اشد مجازات محکوم، و در صورت تبدیل به حرفه اضافه بر محکومیت به حداکثر جزای نقدی فوق، به سه تا ده سال حبس محکوم میشود.

 

ماده 16- کسانی که به تشکیل باند و شبکه برای ارتکاب جرایم مکتوب در این قانون اقدام نمایند. هر یک به حبس از پنج تا پانزده سال و پرداخت جزای نقدی از 2/000/000ریال تا 10/000/000 محکوم می شوند.

 

ماده 17- مأمورینی که دانسته در وقوع جرایم مذکور در این قانون کمک نماید یاگواهی های عکس را ملاک اجرای وظایف قانونی خود قرار دهند. به مجازات مرتکب اصلی محکوم خواهند شد.

 

ماده 18- هر یک از کارکنان سازمان ثبت احوال در تهران و شهرستانها موظفند، به محض اطلاع از وقوع هر یک از جرایم موضوع این قانون، مراتب را فوراً به مراجع ذی صلاح قضایی اعلام نمایند.

 

ماده 19- اعمال مجازاتهای این قانون مانع از وصول هزینه های مقرر در آیین نامه های اجرایی ماده 35 قانون ثبت احوال نخواهد بود.

ماده 20-قوانینی که مغایر با مقررات این قانون نباشد به قوت و اعتبار خود باقی است.

ماده 21-در کلیه جرایم موضوع این قانون، چنانچه از اقدام مرتکب خساراتی متوجه دولت یا اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی گردد حق تقاضا خسارات برای زیان دیده محفوظ می باشد.

ماده 22- در صورتی که مرتکبین جرایم مذکور در این قانون از افراد غیرایرانی باشند. بعد گذراندن مجازات، دادگاه میتواند آنها را از کشور اخراج نماید.

ماده 23-کلیه مبالغ حاصل از اجرای این قانون، به حساب درآمد عمومی منظور می شود.

موضوع تخلفات، جرایم و مجازاتهای مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه در اجرای بند هشتم اصل یکصد و دهم قانون اساسی پس از بررسی در جلسات متعدد در مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشتمل بر بیست و سه ماده و سه تبصره در تاریخ  10 مرداد ماه 1370 به تصویب نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید.

 

 

 

تنظیمات قالب

سبک چیدمان

وسیع
فشرده

ناوبری

ساکن
چسبنده