×

 

درخواست مشاوره حقوقی


×

 

جستجو در بانک مشاوران ثبت آداک


×

 

تنظیم اوراق قضایی
با کمترین هزینه و صرفه جویی در وقت بدون استخدام وکیل لایحه، دادخواست و شکواییه مورد نظر خود را توسط وکلا و مشاوران متخصص تنظیم کنید

دادخواست

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  

لایحه

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  
برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

ارزیابی و بررسی پرونده
قبل از انتخاب و شروع فرایند وکالت، شما می‌توانید پرونده حقوقی خود را جهت مطالعه و بررسی توسط وکلای پایه یک دادگستری ارسال کنید. وکلا هزینه، زمان و شرایط رسیدگی را به شما اعلام خواهند کرد

برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

فرم ثبت نام مشاورین حقوقی
 
 
 

ثبت آداک | ثبت شرکت | ثبت برند | ثبت اختراع

021-49125

info [at] sabtadak [dot] com

شماره تلگرام

09307053035

شنبه - پنج شنبه 18-9

جمعه ها تعطیل!
توهین

توهین

مفتخریم که با تکیه بر توان فنی و تجربه بالای متخصصین خود بهترین سرویس ها را برای مشتریان خود به ارمغان بیاوریم

توهین

تعریف:

توهین در لغت به معنای خوارکردن، سبک داشتن آمده است.

جرم توهین یکی از جرائم علیه حیثیت معنوی اشخاص محسوب شده و در اصطلاح به هر رفتاری اعم از فعل، گفتار، اشاره یا نوشتار که به نحوی موجب سبک کردن یا خوار و خفیف کردن یا ضعیفتر کردن مخاطب، توهین در نظر افراد متعارف و معمولی جامعه میشود؛ و دارای اقسامی است.

 

توهین ساده:

توهین و اهانتی که علیرغم دارا بودن وصف مجرمانه هیچ کیفیت مشدده ای ندارد.

 

توهین مشدد:

این نوع توهین به اعتبار مقام مخاطب است و قانون‌گذار در بعضی  موارد به اعتبار مقام و شخصیت طرف اهانت شده همچون توهین به مقام معظم رهبری، کارکنان و مقامات دولتی، مقامات سیاسی خارجی و توهین به صاحبان حرفه‌ها و مشاغل خاص برای مرتکب مجازات بیشتری تعیین مینماید.

 

شرایط و اوضاع واحوال لازم برای تحقق جرم توهین:

1-اهانت آمیز بودن رفتار:

تشخیص اهانت آمیز بودن رفتار با عرف است، و در این خصوص عواملی مانند زمان،مکان، طبقه اجتماعی و شخصیت مخاطب و موقعیت خاصی که رفتار مورد نظر در آن ارتکاب یافته است، در نظر گرفته می شود. به هر صورت صرف خشنونت در کلام، توهین محسوب نمی شود. عرف باید رفتار را توهین آمیز تفسیر کند و صرف خلاف ادب تلقی کردن کفایت نمی کند.


2- وجود مخاطب معین:

توهین به خود جرم نیست، همچنین توهین به یک گروه کلی بدون تعیین مصادیق نیز جرم شمرده نمیشود. البته اگر مخاطب توهین، تعداد افراد گروهی با قابلیت تشخیص باشند. به نحوی که توهین را بتوان متوجه تک تک آنها دانست توهین کیفری شکل گرفته است. مانند توهین به همه اعضا هیت مدیره یک شرکت بین الملی.

 

3- حقیقی بودن شخص مخاطب:

توهین به اشخاص حقوقی مشمول ماده 608 قانون تعزیرات نمی گردد، زیرا در این ماده از کلمه «افراد» استفاده شده است که دلالت بر شخص حقیقی دارد. از این رو نمی توان کسی را به ارتکاب توهین علیه دولت، اداره دولتی، شرکت خصوصی، شهرداری، نیروی مسلح،  قوه قضائیه و غیره محکوم کرد.

 

4- زنده بودن مخاطب:

در ماده 608 قانون تعزیرات واژه افراد دلالت بر زنده بودن مخاطب توهین دارد؛ زیرا توهین به مردگان درصورتی توهین محسوب شده که عرفاً توهین به بازماندگان برداشت گردد.

توهین به فوت شدگان:
* گاهی توهین به فوت شدگان به طور خاص جرم تلقی میشود. به طور مثال میتوان به امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی  و مقام معظم رهبری اشاره کرد. به طوری که از اشکال اهانت باشد به حبس از 6 ماه تا 2 سال محکوم خواهد شد.

 

*اهانت به مردگان به شکل جنایت شامل پرداخت دیه خواهد بود.(قانون مجازات اسلامی)

 

*نبش قبر بر اساس ماده 634 قانون تعزیرات جرم محسوب میشود. به طوری که :

 هر کس بدون مجوز قانونی نبش قبر نماید به مجازات حبس از سه ماه و یک روز تا یک سال محکوم می‌شود و هر گاه جرم دیگری نیز با نبش قبر مرتکب شده باشد به مجازات آن جرم هم محکوم خواهد شد.

 

5- حضوری یا علنی بودن توهین:

نکته 1: جز در موارد خاص قانونی مثل توهین به رئیس یا نماینده سیاسی کشور خارجی در ایران ( ماده 517 قانون تعزیرات) علنی بودن توهین شرط انجام توهین نیست. از این رو توهین در یک مکان خصوصی و بدون حضور شاهد هم امکان پذیر است.

نکته 2: حضور مخاطب توهین، شرط انجام توهین نیست. زیرا ممکن است در میان دیگران به شخصی که در جمع حاضر نیست توهین کند.

نکته 3: وجود یکی از دو شرط حضوری یا علنی بودن توهین برای تحقق توهین لازم و کافی است.

نکته 4: منظور از حضوری بودن، ضرورتا حضور فیزیکی نیست. لذا صرف ارتکاب توهین از طریق تلفن یا ارتباط اینترنتی یا پیام کوتاه کافی است.

نکته 5:منظور از علنی بودن، ضرورتا حضور شاهد در محل نیست، بلکه ارتکاب توهین در محل مشخص شده برای حضور شاهد (مثل خیابان یا کوچه) هم علنی محسوب میگردد؛ حتی اگر در آن لحظه شاهد نباشد.

 

6-صریح بودن توهین :

الفاظ یا حرکات مرتکب باید صراحت بر توهین داشته باشد و به اصطلاح تفسیربردار نباشد. در صورت عدم صراحت، مرتکب به جرم توهین، محکوم نخواهد شد.

 

7-عدم لزوم ابتدایی بودن توهین:

اگر کسی در پاسخ به توهین دیگری مرتکب توهین شود وصف مجرمانه توهین از وی سلب نمی شود؛ در عمل لازم نیست حتما توهین ابتدائا از ناحیه شخصی صورت گیرد، بلکه پاسخ به توهین هم اگر واجد شرایط توهین باشد، توهین محسوب می شود.

 

8-نتیجه حاصله (مطلق بودن جرم توهین):

جرم توهین یک جرم مطلق است و مقید به نتیجه نیست، لذا حتی اگر مخاطب توهین از شخصیت والایی برخوردار باشد و عملاً از توهین متأثر نشود، باز جرم توهین به صرف اهانت آمیز بودن رفتار مرتکب، از نظر عرف به ارتکاب یافته تلقی می شود.

 

9-سوءنیت در جرم توهین:

تحقق جرم توهین لازمه عمدی بودن آن است یعنی مرتکب باید عمد در ارتکاب رفتار اهانت آمیز نسبت به دیگری داشته باشد. بنابراین اولاً مرتکب نباید در حالت خواب، بیهوشی، هیپنوتیزم، مستی و نظایر آنها باشد. دوماً باید به اهانت آمیز بودن رفتار خود آگاه باشد نه آنکه به دلایلی مثل تفاوت فرهنگی یا زبانی مثل معنی برخی اشارات دست در برخی زبان ها و فرهنگ ها، نسبت به اهانت آمیز بودن رفتار خود جاهل باشد.

نکته: انگیزه شرافتمندانه موجب بطلان وصف کیفری جرم توهین نمی شود. مثلا کسی به انگیزه خنداندن شخص افسرده به وی توهین کند.

 

*این جرم در زمره جرائم قابل گذشت است که با شکایت شاکی خصوصی آغاز و با گذشت وی در هر مرحله متوقف می شود.

 


مجازات:

مواد قانونی توهین و اهانت در قانون مجازات اسلامی :

-ماده 608 قانون مجازات اسلامی

توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک در صورتی که سبب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاه هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم میشود.

 

*تنها گفتن فحشی که حاوی نسبت ناموسی ناروا باشد، قذف نیست  چنانچه افرادی نزد مراجع قضایی به‌عنوان شاهد زنا یا لواط دیگران حاضر شوند، اما شهادت آن‌ها مستند به مشاهده نباشد یا تعدادشان به حدنصاب لازم برای شهادت نرسد، عمل آن‌ها نیز قذف است و محکوم به 80 ضربه شلاق میشوند.

 

-ماده 697 قانون مجازات اسلامی

هرکس به‌وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به‌وسیله‌ی درج در روزنامه و جراید یا سخنوری در مجامع یا به هر وسیله‌ی دیگر به کسی امری را صریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر نماید، و اگر مطابق قانون آن امر جرم محسوب شده و صحت آن را نتواند ثابت کند؛ به حبس از یک ماه تا یک سال و یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 

-ماده 698 قانون مجازات اسلامی
هرکس به‌ قصد آسیب به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به‌وسیله‌ی نامه یا شکوائیه یا مکاتبات یا عرایض یا گزارش یا انتشار هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضا یا بدون امضا، موهومات را ابراز کند. یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت مستقیما یا به صورت نقل‌قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی، صراحتا یا سربسته نسبت دهد، از طریق مزبور ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود؛ علاوه بر اعاده حیثیت باید به حبس از دو ماه تا دو سال و یا تا 74 ضربه شلاق محکوم شود.

 

-ماده 699 قانون مجازات اسلامی

هرکس دانسته به قصد متهم نمودن دیگری آلات و ادوات جرم یا اشیایی را که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او می گردد، بدون اطلاع آن شخص در منزل یا محل کسب یا جیب یا اشیایی که متعلق به اوست بگذارد یا مخفی کند یا به نحوی متعلق به او قلمداد نماید و در اثر این عمل شخص مزبور تعقیب گرد، پس از صدور قرار منع تعقیب و یا اعلام تبرئه قطعی آن شخص؛ مرتکب به حبس شش ماه تا سه سال و یا تا 74 ضربه شلاق  محکوم میشود.

 

-ماده 700 قانون مجازات اسلامی

 حبس از یک تا شش ماه به افرادی که با نظم یا نثر یا کتبی یا شفاهی کسی را هجو کنند یا هجویه را منتشر کنند تعلق میگیرد.


 

تنظیمات قالب

سبک چیدمان

وسیع
فشرده

ناوبری

ساکن
چسبنده