×

 

درخواست مشاوره حقوقی


×

 

جستجو در بانک مشاوران ثبت آداک


×

 

تنظیم اوراق قضایی
با کمترین هزینه و صرفه جویی در وقت بدون استخدام وکیل لایحه، دادخواست و شکواییه مورد نظر خود را توسط وکلا و مشاوران متخصص تنظیم کنید

دادخواست

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  

لایحه

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  
برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

ارزیابی و بررسی پرونده
قبل از انتخاب و شروع فرایند وکالت، شما می‌توانید پرونده حقوقی خود را جهت مطالعه و بررسی توسط وکلای پایه یک دادگستری ارسال کنید. وکلا هزینه، زمان و شرایط رسیدگی را به شما اعلام خواهند کرد

برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

فرم ثبت نام مشاورین حقوقی
 
 
 

ثبت آداک | ثبت شرکت | ثبت برند | ثبت اختراع

021-49125

info [at] sabtadak [dot] com

شماره تلگرام

09307053035

شنبه - پنج شنبه 18-9

جمعه ها تعطیل!
جعل

جعل

مفتخریم که با تکیه بر توان فنی و تجربه بالای متخصصین خود بهترین سرویس ها را برای مشتریان خود به ارمغان بیاوریم

جعل

تعریف جعل:

جعل در لغت به معنای تزویر، وضع، خلق و دگرگون کردن است.

* تزویر به معنای خلاف واقع جلوه دادن چیزی و حیله  و تقلب است.

 

در اصطلاح حقوقی:

جعل و تزویر عبارت از ساختن هر چیزی مانند سند به یکی از طرق پیش‌بینی شده در قانون بر خلاف حقیقت و به ضرر دیگری است. همچنین  تغییر دادن یا ساختن آگاهانه‌ی نوشته یا سایر موارد مذکور در قانون به ضرر دیگری، به قصد جا زدن آنها به عنوان اصلی نیز معنی میشود.

آنچه که پایه و اساس جرم جعل را تشکیل می‌دهد امکان به اشتباه انداختن دیگری است، به نحوی که بتوان او را فریب داد تا سند غیرواقعی را به عنوان سند اصلی باور کند. بنابراین امکان به اشتباه انداختن، ملاک کار است نه شبیه بودن. برای مثال؛ اگر شخصی زیر گذرنامه را امضا کند بدون آن که کمترین اشتباهی با امضای مسئول اداره گذرنامه داشته باشد، چون احتمال به اشتباه انداختن دیگری وجود دارد، جرم جعل واقع شده است اما اگر همین شخص به جای امضا از اثر انگشت در ذیل گذرنامه استفاده کند امکان به اشتباه انداختن دیگری وجود ندارد، زیرا هر شخص عاقلی می‌‌داند که رئیس گذرنامه با سواد بوده و از امضا استفاده می‌کند.

 

*احکام راجع به انواع مختلف جعل طی 20 ماده از مواد 523 الی 542 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 بیان شده است.

 

بر اساس ماده 523 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375، مصادیق جعل و تزویر عبارتند از:

1-جرم جعل سند، ساختن نوشته یا سند

 در این مورد، جاعل به ساختن یک نوشته یا سند اعم از رسمی یا غیر رسمی عمل میکند، و نوشته یا سند درست شده قابلیت ایراد ضرر به غیر را دارد. به عنوان مثال درست کردن شناسنامه، وصیت نامه یا غیره

 

2-جرم جعل مهر یا امضای افراد

هر علامتی که شخص زیر یک سند یا نوشته برای منتسب کردن آن به خود به جا میگذارد را امضا گویند. و تشخیص این امر توسط یک کارشناس مسلط با توجه به روش های گوناگون در دست گرفتن قلم توسط افراد و فشار به قسمت های خاص از حروف و کلمات بر روی کاغذ انجام میشود. امروزه برای شناسایی امضا و نوشته ی مجعول از تشخیص رایانه ای استفاده میشود.

 

3-خراشیدن یا دستکاری

مرتکب حروفی را با کمک وسایلی چون تیغ و چاقو از روی نوشته یا سند محو میکند.

خراشیدن، دستکاری در بخشی از حروف کلمه یا رقمی از یک عدد، مانند این که واژه حسین را به حسن تبدیل کند. اما تراشیدن، محو کردن تمام کلمه یا عدد است.

 

4-قلم بردن

چیزی به سند یا نوشته  یا اضافه نمیشود. بلکه جاعل ممکن است با استفاده از قلم بخش هایی از یک سند یا نوشته را ناخوانا کند و یا بر روی آنها خط بکشد.

 

۵-الحاق

زمانی که چیزی به سند اضافه شود را الحاق گویند. مانند رقمی در مقابل مبلغ چک گذاشته شود و یا با اضاقه کردن حرفی، نام فرد تغییر کند.

 

6-محو یا سیاه کردن

پاک کردن بخش هایی از نوشته با وسایل مانند پاک کن، لاک غلط گیر و غیره

در این مثال  از جرم جعل حتی می‌توان سند یا نوشته‌ای را اثبات کرد؛ مثل اینکه مهر «باطل شد» از روی گذرنامه پاک شود یا خطی که به معنای بطلان یک نوشته بوده است امحا گردد.

 

7- تغییر دادن تاریخ سند

پس از تنظیم شدن یک سند، تاریخ مندرج در آن توسط جاعل جلو یا عقب برده شود. به عنوان مثال شخصی قابلیت تعقیب کیفری چک بلامحلی را از دست داده و با جلو انداختن تاریخ آن این حق را به خود بازگرداند.

 

8-الصاق نوشته ای به نوشته دیگر ( چسباندن دو نوشته متفاوت)

در این مثال از جرم جعل، بخش هایی از یک نوشته به بخش هایی از نوشته دیگر از طریق منگنه کردن، صحافی، چسباندن و غیره

الصاق شده تا آنچه نهایتا به وجود می آید؛ نوشته واحدی تصور شود.

 

9-به کار مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن

جاعل مهر دیگری (شخص حقیقی یا حقوقی) را بدون اجازه صاحب آن مورد استفاده قرار داده و آن را ذیل سند و نوشته ای به کار می برد.

 

 

عناصر جعل :

 جرم جعل مانند هر جرم دیگر از سه رکن قانونی، مادی و معنوی تشکیل شده است.

 

1- رکن قانونی:

مواد 523 تا 536 قانون مجازات اسلامی مصوی سال 1375 به جرم جعل پرداخته و مجازات های حبس و جزای نقدی یا هر دو را با هم برای مرتکب پیشبینی میکند.

 

2- رکن معنوی:

عبارت از علم و عمد در فعل یا ترک فعل است؛ یعنی مرتکب باید قصد کامل فریب دادن دیگران را از این که سند یا نوشته یا چیز مجعول دیگری را به عنوان اصل قبول کنند و از این طریق به ضرر خود عمل کنند، داشته باشد. در اینجا منتفع شدن یا قصد منتفع شدن شخص جاعل ضروررت ندارد بنابراین قصد استفاده بردن دیگران هم کفایت می‌کند .

 

3- رکن مادی:

عنصر مادی دارای اجزایی فعل مثبت و فعل منفی است.

-فعل مثبت: قلب حقیقت در یک نوشته دارای ارزش و سندیت، به یکی از صور پیش بینی شده در قانون

-فعل منفی: دز اثر ترک فعل، سندی ایجاد شده که محتوای آن با واقعیت تطابق ندارد. مانند اینکه قسمتی از اظهارات شخصی که سند را دیکته میکند، حذف کرده و ننویسیم. و بر اثرآن تعهد یا حقی را که موجب ضرر و زیان به دیگری است را پنهان کنیم.

 

 

شرایط تحقق جرم جعل:

1- سند یا نوشته یا سایر موارد ذکر شده در قانون

2- جعل در چیزی که خود آن چیز ساختگی و تقلبی نباشد

3- امکان مشابهت و به اشتباه انداختن دیگران

4-ماهیت ساختگی و تقلبی در موضوع جعل که حاوی اطلاعات دروغ باشد

5- مشاهده هتک حرز و ضرب و جرح

6-جبران خسارت از باب مسولیت مدنی

 

 

مجازات جرم جعل و استفاده از سند مجهول:

احکام متفاوت برای تعیین مجازات جرم جعل در قانون به عامل های زیادی مانند کارمند یا فرد عادی، رسمی بودن یا نبودن سند، مادی و معنوی بودن ضرر ایجاد شده بواسطه جعل سند بستگی دارد.

 

مجازات جرم جعل متناسب با نوع متفاوت است.

1-ارائه تصدیق نامه توسط طبیب به مراجع قضایی  برای معافیت از خدمت در ادارات دولتی یا نظام وظیفه که به حبس 6 ماه تا 2 سال یا 3 تا 12 میلیون ریال جزای نقدی محکوک خواهد شد. (اسناد رسمی )

2-شرکت در آزمون به جای دیگری یا شرکت دادن دیگری به جای خود که به 200 هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.( اسناد رسمی )

3- جعل در اسناد عادی: علاوه بر جبران خسارت وارده، به حبس از 6 ماه تا 2 سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم میشود.

 

*جعل اگر توسط افراد عادی باشد، مرتکب به کیفر متناسب خواهد رسید. اما توسط ماموران و کارمندان دولتی باشد، مجازات افزایش مییابد.

* جعل یا علم به جلع یا تزویر استعمال احکام، امضا، مهر، فرمان یا دستخط مقام رهبری یا روسای سه قوه طبق ماده 524 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، به حبس 3 تا 15 سال محکوم خواهد شد.

*جعل یا استعمال با علم به وجود جعل در هر یک از اشیای ذیل، علاوه بر جبران خسارت به حبس از یک تا 10 سال محکوم میشود.

1-احکام، امضا، مهر، دستخط معاون اول ریس جمهور یا وزرا، امضای اعضای شورای نگهبان یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان، قضات، یکی از روسا یا کارمندان و مسولان دولتی از حیث مقام رسمی آنها

2- مهر، تمبر یا علامت  یکی از شرکت ها، موسسات یا ادرات دولتی یا نهادهای انقلاب اسلامی

3-احکام دادگاه ها، اسناد یا حواله های صادره از خزانه دولتی

4-منگنه یا علامتی برای تعیین عیار طلا یا نقره

5-اسکانس رایج داخلی یا خارجی

6-اسناد بانکی نظیر برات، چک های صادره و یا اسناد تعهد آور بانکی

 

 

تنظیمات قالب

سبک چیدمان

وسیع
فشرده

ناوبری

ساکن
چسبنده