×

 

درخواست مشاوره حقوقی


×

 

جستجو در بانک مشاوران ثبت آداک


×

 

تنظیم اوراق قضایی
با کمترین هزینه و صرفه جویی در وقت بدون استخدام وکیل لایحه، دادخواست و شکواییه مورد نظر خود را توسط وکلا و مشاوران متخصص تنظیم کنید

دادخواست

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  

لایحه

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  
برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

ارزیابی و بررسی پرونده
قبل از انتخاب و شروع فرایند وکالت، شما می‌توانید پرونده حقوقی خود را جهت مطالعه و بررسی توسط وکلای پایه یک دادگستری ارسال کنید. وکلا هزینه، زمان و شرایط رسیدگی را به شما اعلام خواهند کرد

برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

فرم ثبت نام مشاورین حقوقی
 
 
 

ثبت آداک | ثبت شرکت | ثبت برند | ثبت اختراع

021-49125

info [at] sabtadak [dot] com

شماره تلگرام

09307053035

شنبه - پنج شنبه 18-9

جمعه ها تعطیل!
نزول ۱۰ پله‌ای ایران در شاخص رقابت‌پذیری جهانی

نزول ۱۰ پله‌ای ایران در شاخص رقابت‌پذیری جهانی

نزول ۱۰ پله‌ای ایران در شاخص رقابت‌پذیری جهانینزول ۱۰ پله‌ای ایران در شاخص رقابت‌پذیری جهانی
تازه‌ترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد از وضعیت رقابت‌پذیری جهانی به‌صورت اختصاصی در اختیار نهادهای همکار با این مجمع، از جمله اتاق ایران قرار گرفت. در این گزارش رتبه رقابت‌پذیری ایران 10 پله سقوط کرده و به 99 رسیده است. ایران از میان 12 رکن رقابت‌پذیری، فقط در 4 رکن به‌کارگیری فناوری اطلاعات، بهداشت، مهارت و نوآوری کسب‌وکارها امتیاز بهتری نسبت به سال قبل کسب کرده است.
در این گزارش که جمهوری اسلامی ایران نیز به مدت ۱۰ سال پیاپی در آن حضور داشته، امتیاز و رتبه رقابت‌پذیری کشور بر اساس اطلاعات سال ۱۳۹۷ (با ضریب ۳۰ درصد برای مؤلفه‌های مبتنی بر نظرسنجی از فعالان اقتصادی و با ضریب ۷۰ درصد برای داده‌های آماری رسمی) توسط مجمع جهانی اقتصاد محاسبه شده است.
در گزارش رقابت‌پذیری جهانی ۲۰۱۹ که با حضور ۱۴۱ کشور (دربرگیرنده ۹۹ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان و ۹۴ درصد از جمعیت جهان) انجام شده است، ایران با کسب امتیاز ۵۳ (از مقیاس ۰ تا ۱۰۰) در رتبه ۹۹ جای گرفته که در مقایسه با امتیاز ۵۴٫۹ و کسب رتبه ۸۹ در گزارش سال گذشته، با افت ۱٫۹ امتیاز و ۱۰ پله سقوط در رتبه مواجه شده است.
در این گزارش، ایران از میان ۱۲ رکن رقابت‌پذیری، فقط در ۴ رکن به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات (۸۴)، بهداشت (۷۲)، مهارت (۹۲) و توانایی نوآوری کسب‌وکارها (۷۱) توانسته است امتیاز بهتری را نسبت به گزارش سال گذشته کسب کند. این در حالی است که نهادها (۱۲۰)، زیرساخت‌ها (۸۰)، ثبات اقتصاد کلان (۱۳۴)، بازار محصول (۱۳۳)، بازار نیروی کار (۱۴۰)، نظام مالی (۱۲۳)، اندازه بازار (۲۱) و پویایی کسب‌وکار (۱۳۲)، هشت حوزه‌ای هستند که با کاهش امتیاز رقابت‌پذیری وضعیت بدتری را نسبت به گزارش سال گذشته نشان می‌دهند.
همان‌طور که در نمودار زیر قابل‌مشاهده است بهترین رتبه ایران در حوزه اندازه بازار است و بدترین وضعیت را بازار نیروی کار دارد که تنها یک رتبه قبل از آخرین کشور قعر جدول قرار گرفته است. با توجه به بی‌ثباتی‌های سال گذشته در فضای کلان اقتصاد کشور، به‌ویژه در حوزه ارزی و به دنبال آن افزایش تورم، اقتصاد کلان کشور یکی دیگر از حوزه‌هایی است که وضعیت وخیمی را در گزارش امسال تجربه می‌کند.
پیرو این بی‌ثباتی‌ها، بازار محصول نیز وضعیت بدتری را نسبت به گزارش سال گذشته تجربه کرده است که افزایش اثر مخرب مالیات‌ها و یارانه‌ها (برای مثال یارانه‌های ارزی که در مورد برخی اقلام کالایی پرداخت شد) در تضعیف رقابت داخلی در گزارش امسال نقش داشته است.
وضعیت ایران در گزارش رقابت ‌پذیری جهانی ۲۰۱۹
در گزارش سال جاری، ایالات‌متحده آمریکا که سال گذشته عنوان رقابت‌پذیرترین کشور دنیا را در کارنامه داشت، صدرنشینی‌اش را به رقیب سال گذشته خود یعنی سنگاپور واگذار کرده است. هنگ‌کنگ از رتبه ۷ در سال گذشته به رتبه ۳ صعود کرده است. هلند نیز با صعود ۲ پله‌ای بر جایگاه چهارم نشسته است.
از سوی دیگر سوئیس و ژاپن هرکدام با یک پله تنزل نسبت به سال گذشته، به ترتیب در رتبه‌های ۵ و ششم جای گرفته‌اند. آلمان با ۴ پله تنزل جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده است و سوئد با ۱ پله پیشرفت رتبه هشتم را کسب کرده است؛ اما جدول ۱۰ رقابت‌پذیرترین اقتصاد دنیا با دو کشور انگلستان با یک پله افت و دانمارک با کسب رتبه مشابه سال پیش به ترتیب به‌عنوان نهمین و دهمین اقتصادهای رقابت‌پذیر دنیا پایان می‌یابد.
۱۰کشور برتر در گزارش رقابت¬‌پذیری جهانی ۲۰۱۹
از میان ۱۴۱ کشور حاضر در گزارش رقابت‌پذیری جهانی ۲۰۱۹، کشورهای ماداگاسکار (۱۳۲)، ونزوئلا (۱۳۳)، موریتانی (۱۳۴)، بروندی (۱۳۵)، آنگولا (۱۳۶)، موزامبیک (۱۳۷)، هائیتی (۱۳۸)، جمهوری دموکراتیک کنگو (۱۳۹)، یمن (۱۴۰) و چاد (۱۴۱) با قرار گرفتن در ده رتبه آخر جدول رتبه‌بندی، کمترین رقابت‌پذیری اقتصادی را نشان می‌دهند.
جمهوری اسلامی ایران با کسب رتبه ۹۹، در میان کشورهای هم‌منطقه خود تنها قبل از تاجیکستان (رتبه ۱۰۴)، پاکستان (رتبه ۱۱۰) و یمن (رتبه ۱۴۰) قرار می‌گیرد و باقی کشورهای منطقه همگی رتبه‌های بهتری را نسبت به کشورمان کسب کرده‌اند.
همان‌طور که در نمودار زیر قابل‌ملاحظه است، رژیم اشغالگر قدس (رتبه ۲۰)، امارات متحده عربی (رتبه ۲۵)، قطر (رتبه ۲۹)، عربستان سعودی (رتبه ۳۶)، بحرین (رتبه ۴۵)، کویت (رتبه ۴۶)، عمان (رتبه ۵۳)، قزاقستان (رتبه ۵۵)، آذربایجان (رتبه ۵۸)، ترکیه (رتبه ۶۱)، ارمنستان (رتبه ۶۹)، اردن (رتبه ۷۰)، گرجستان (رتبه ۷۴)، لبنان (رتبه ۸۸)، مصر (رتبه ۹۳) و جمهوری قرقیزستان (رتبه ۹۶) رقابت‌پذیرتر از ایران ارزیابی شده‌اند.
به‌طورکلی، می‌توان گفت در مقایسه با گزارش سال گذشته، کشورهای بیشتری از منطقه در رقابت‌پذیری از ایران پیشی گرفته‌اند. همچنین، ایران با ۱۰ پله تنزل، بیشترین کاهش رقابت‌پذیری را در میان کشورهای منطقه داشته است. پس از ایران، لبنان و گرجستان هر یک با ۸ پله تنزل و عمان با ۶ پله تنزل بیشترین تضعیف رقابت‌پذیری را تجربه کرده‌اند. آذربایجان با ۱۱ پله صعود، کویت با ۸ پله، بحرین با ۵ پله، قزاقستان با ۴ پله و عربستان سعودی و اردن هریک با ۳ پله صعود، بیشترین پیشرفت را در رقابت‌پذیری منطقه به خود اختصاص داده‌اند.
پایگاه خبری اتاق ایران

بیشتر بخوانید
ثبت شرکت جهانی
ثبت برند جهانی
ثبت اختراع جهانی
ارزش افزوده
تحریر دفاتر قانونی

 

تنظیمات قالب

سبک چیدمان

وسیع
فشرده

ناوبری

ساکن
چسبنده