×

 

درخواست مشاوره حقوقی


×

 

جستجو در بانک مشاوران ثبت آداک


×

 

تنظیم اوراق قضایی
با کمترین هزینه و صرفه جویی در وقت بدون استخدام وکیل لایحه، دادخواست و شکواییه مورد نظر خود را توسط وکلا و مشاوران متخصص تنظیم کنید

دادخواست

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  

لایحه

قیمت

نیاز به مشاوره

  •  
برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

ارزیابی و بررسی پرونده
قبل از انتخاب و شروع فرایند وکالت، شما می‌توانید پرونده حقوقی خود را جهت مطالعه و بررسی توسط وکلای پایه یک دادگستری ارسال کنید. وکلا هزینه، زمان و شرایط رسیدگی را به شما اعلام خواهند کرد

برای دریافت راهنمایی میتوانید با شماره 49125 (021) تماس بگیرید
×

 

فرم ثبت نام مشاورین حقوقی
 
 
 

ثبت آداک | ثبت شرکت | ثبت برند | ثبت اختراع

021-49125

info [at] sabtadak [dot] com

شماره تلگرام

09307053035

شنبه - پنج شنبه 18-9

جمعه ها تعطیل!
پرداخت دیه از بیت المال

پرداخت دیه از بیت المال

پرداخت دیه از بیت المالپرداخت دیه از بیت المال
در چه مواردی دیه از بیت المال پرداخت می شود؟
مطابق ماده 15 مجازات اسلامی، دیه مالی است که از طرف شارع برای جنایت تعیین می شود. همچنین در تعریفی دیگر در ماده 294 دیه مالی است که به سبب جنایت بر نفس یا عضو به مجنی علیه یا به ولی یا اولیاء دم او داده می شود.
مصادیق مسئولیت بیت المال در پرداخت دیه در قانون مجازت اسلامی را میتوان به 7 دسته تقسیم کرد:

1- عدم تمکن مالی مرتکب یا عاقله‌ی او در قتل خطای محض
هنگامیکه مرتکب دارای عاقله نباشد یا عاقله ی او به دلیل عدم تمکن مالی نتواند دیه را در مهلت مقرر بپردازد.( ماده 470 قانون مجازات اسلامی)

2- عدم شناسایی قاتل یا کشته شدن مقتول بر اثر ازدحام
زمانی که شخص به قتل برسد و قاتل شناخته نشود و یا بر اثر ازدحام کشته شود. دیه از بیت المال پرداخت خواهد شد. (ماده 478 قانون مجازات اسلامی)

3- فرار قاتل عمدی یا مرگ او
زمانی که در جنایت عمدی، به علت مرگ یا فرار، دسترسی به مرتکب نباشد در خصوص قتل عمد، ولی دم میتواند دیه را از عاقله بگیرد و در صورت نبود عاقله یا عدم تمکن آنها، دیه از بیت المال پرداخت خواهد شد. ( ماده 435 قانون مجازات اسلامی)

4- فرار یا مرگ مرتکب در جنایت شبه عمد یا خطای محض
در جنایت شبه عمد در صورتیکه به دلیل مرگ یا فرار به مرتکب دسترسی نباشد، دیه از مال او گرفته می شود، و در صورتیکه مال او کفایت نکن از بیت المال پرداخت خواهد شد.(ماده 474 قانون مجازات اسلامی)
در جنایت خطای محض در واردی که پرداخت دیه بر عهده مرتکب است اگر به علت مرگ یا فرار به مرتکب دسترسی نباشد، دیه از اومال او در صورتیکه مالی نداشته باشد دیه از بیت المال پرداخت می شود.( ماده 475 قانون مجازات اسلامی)

5-ارتکاب قتل توسط مامور
هرگاه ماموری در اجرای وظایف قانونی، عملی را مطابق مقررات انجام دهد و همان عمل موجب فوت یا صدمه بدنی کسی شود، دیه بر عهده بیت المال است.( ماده 473 قانون مجازات اسلامی)
تبصره: هر گاه شخصی با علم به خطر وارد منطقه ممنوعه نظامی شود و مطابق مقررات، هدف گلوله قار گیرد ضمان ثابت نیست، ولی اگر از ممنونع بودن مکان مزبور آگاهی نداشته باشد، دیه از بیت المال پرداخت خواهد شد.

6-ارتکاب به قتل نسبت به مهاجم دیوانه توسط مدافع
کشتن مهاجم مجنون از سوی مدافع مشروع را موجب پرداخت دیه از بیت المال دانسته و در موارد دفع مشروع دیه نیز ساقط است.( تبصره 3 ماده 156 قانون مجازات اسلامی)

7- موارد عدم اجمالی به ارتکاب جنایت و ایجاد شبه مخصوره برای قاضی
در موارد علم اجمالی به ارتکاب جنایت، توسط یک نفر از دو یا چند نفر معین، در صورت وجود لوث بر برخی از اطراف علم اجمالی، طبق مواد اقسامه در این باب عمل می شود و در صورت عدم وجود لوث صاحب حق می تواند از متهمان مطالبه ی سوگند کند که اگر همگی سوگند یاد کنند در خصوص قتل از بیت المال پرداخت می شود و درموارد غیر قتل، دیه به نسبت مساوی از از متهمان دریافت می شود. ( ماده 744 قانون مجازات اسلامی)

مطالب مرتبط
سرقت
آدم ربایی

 

تنظیمات قالب

سبک چیدمان

وسیع
فشرده

ناوبری

ساکن
چسبنده